Stetoskopy

Littmann

Design - Zvuk - Kvalita

OBECNÉ OTÁZKY

1) Obsahují stetoskopy Littmann latex?

 • Stetoskopy Littmann neobsahují žádnou složku latexové gumy nebo latexu, jak v jednotlivých komponentech, nebo jako část balení. 

2) Můžu použít stetoskop Littmann během MRI (magnetické rezonance)?

 • bohužel to nejde, protože stetoskopy Littmann obsahují kovové části

3)  Je kvalita zvuku závislá na délce trubice?

 • Obecně se dá říci, že čím kratší trubice, tím kvalitnější je akustická odezva. Laboratorní testy toto potvrzují, nicméně je třeba říci, že osoba s průměrným sluchem zachytí rozdíl ve kvalitě zvuku pouze v případě, kdy je v délce trubice extrémní rozdíl. Delší trubice mají naopak mírnou výhodu v přenosu zvukových vln nižších frekvencí, které jsou typické pro většinu srdečních zvuků. Volba délky trubice je dle našeho názoru na osobních preferencích daného člověka.

4) Jakým způsobem můžu mechanický nebo elektronický stetoskop vyčistit? Můžu ho sterilizovat?

 • nevystavujte stetoskop působení žádné tekutiny, ani sterilizačnímu procesu. Pokud je třeba jej desinfikovat, otřete stetoskop 70% roztokem isopropyl alkoholu.

5) Ztuhne používáním nebo vlivem času guma stetoskopu?

 • většina trubiček je vyrobena z PVC, která působením lipidů z lidské kůže tuhne. Pokud nosíte stetoskop okolo krku, doporučujeme dávat jej za límec. V opačném případě může postupem času dojít ke zteření gumové trubičky

6) Nabízíte ke stetoskopům technickou podporu? 

 • ano, k nabízenému sortimentu poskytujeme stejně kvalitní servis, jako je produkt samotný. Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. 

8) Kde můžu nechat svůj stetoskop opravit?

 • nabízíme kompletní servis pokrývající i různé opravy stetoskopu tak, aby obstál při vašem každodenním používání. Některé náhradní díly jsou dokonce připraveny tak, abyste mohli případnou opravu či výměnu provést sami. Kompletní katalog náhradních dílů naleznete na oficiální adrese distributora. 

ELEKTRONICKÉ STETOSKOPY 

1) Co je technologie ANR?

 • Technologie ANR (Ambient Noise Reduction - potlačení okolního šumu) eliminuje až 85% okolních zvuků, které mohou narušit správný poslech - čili o 10% více, než měly předchozí elektronické modely. Zároveň neovlivňuje kritické poslechové zvuky. Tato technologie pomáhá bezvadnému poslechu zejména v hlučném pracovním prostředí.

2) Co se stane, když se mi vybije baterie, nebo má nízkou hladinu nabití?

 • kvalita zvuku je konstantní a nezávislá na míře nabití akumulátoru. Bez ní nicméně nebude fungovat.

3) Jak mám elektronické stetoskop čistit?

 •  elektronický stetoskop je navržen a sestrojen tak, aby správně a kvalitně pracoval několik let. Pokud chcete stetoskopu věnovat doplňkovou péči, přečtěte si informace výrobce. 

4) Při používání elektronického stetoskopu nic neslyším. 

 • při používání stetoskopů Littmann je důležité, abyste jej měli správně nasazený a baterie byla nabitá. Každý ze stetoskopů má headset uzpůsobený tak, aby v určitém úhlu přesně zapadl do ušních kanálků. Uchopte stetoskop, ujistěte se, že headset míří směrem vzhůru, a při nasazování je kolmo k vašemu nosu. V případě, že je stetoskop správně usazen, můžete regulovat hlasitost poslechu tlačítky "+" a "-" na ovládacím panelu. Zároveň je třeba se ujistit, že střed koncovky, kde se nachází zvukový senzor, je v kontaktu s tělem pacienta. Pokud i přesto neslyšíte žádné zvuky, obraťte se přímo na 3M zákaznickou linku. 

5) Můžu na stetoskopu vyměnit membránu?

 • ano, dají se objednat buď přes lokální pobočku, nebo přímo přes 3M zákaznický servis. 

6) Jak dlouhá je na tyto stetoskopy záruka?

 • na elektronické stetoskopy se vztahuje záruka dvou (2) let

7) Můj sluch je zcela v pořádku. Proč bych si měl elektronický stetoskop koupit?

 • Existuje široká škála srdečních a plicních zvuků, které jsou obtížně zachytitelné. Naše studie ukazují, že obtížnost jejich rozpoznání vůbec nesouvisí s kvalitou sluchu lékaře, ale je závislá na mnoha vnějších okolnostech a vlivech. Zesílení bez okolních šumů a ruchů vám pomáhá slyšet to, co chcete (a musíte) slyšet. Navíc mají některé stetoskopy možnost nahrávat poslouchaný zvuk, a výrazně tak ulehčují a urychlují samotné vyšetření poslechem. 

MECHANICKÉ STETOSKOPY

 1) Poskytují stetoskopy z řady Classic II - Pediatr a Classic II - Novorozenec stejnou poslechovou kvalitu a intenzitu zvuku jako Cardiology III, pokud poslouchám přes menší poslechovou plochu?

 • Průměr membrány u modelu Cardiology III je stejny jako u modelu Classic II. Laditelná koncovka spolu s technickým zpracováním hrudního snímače u modelu Cardiology III poskytuje vyšší zvukový výstup zejména u zvuků na nižší frekvenci. Intenzita zvuku je u modelu Cardiology III vyšší než u modelů určené pro pediatry a poslech novorozenců, a zároveň poskytuje větší variabilitu použití. 

2) Mohu vyměnit statickou membránu u modelu Classic II nebo Cardiology II za laditelnou membránu?

 • Bohužel toto není možné. Laditelné stetoskopy jako Classic II S.E. nebo Cardiology III mají za membránou tlumící mechanismus, který slouží k samotnému lazení membrány. Starší modely jako Classic II nebo Cardiology II tímto mechanismem nejdou zpětně vybavit.

3) Jaké jsou výhody laditelné membrány?

 • Hlavní výhoda tkví v tom, že nemusíte zvedat nebo obracet stranu hrudního snímače při poslechu. Navíc, hrudní snímače, které jsou navrženy k použití jen jedné strany jsou zpracovány tak, aby Vám lépe padly do ruky a byly snadné na manipulaci. Pokud posloucháte s laditelnou membránou, a rozhodnete se použít ji k simulování poslechu zvonkové koncovky, budete tyto zvuky slyšet s mnohem vyšší intenzitou. To proto, že zvuk prochází přes membránu s mnohem větším povrchem, než je klasická zvonková koncovka a "tlak" zvuku procházející přes laditelnou membránu je vyšší.

 

MODELOVÁ ŘADA 3100

1) Jaký typ baterie používá model 3100? Jak dlouho baterie vydrží? Jak prodloužit životnost baterie?

 • Model 3100 pojme tři typy AAA baterií: Li-Ion, NiMH, nebo Alkalické. Defaultně je přístroj nastaven na alkalickou baterii, pokud budete používat jiný typ, je třeba toto změnit v nastavení stetoskopu. Li-Ion baterii doporučujeme k použití v prostředí s nízkými teplotami. Li-Ion je nenabíjecí baterie a má obecně vyšší životnost, než alkalická. NiMH baterie je nabíjecí přes externí nabíječku. 
 • Model 3100 vydrží fungovat cca 60 hodin na baterii. Těsně před vybitím vás stetoskop zvukově upozorní, že baterii zbývají dvě a méně hodin životnosti. Pokud vidíte digitální logo Littmann, dochází k šetření energie baterie. Abyste stetoskop zapnuli, poklepejte na membránu, nebo zmáčkněte libovolné tlačítko. Pokud chcete stetoskop vypnout, buď nedělejte nic (stetoskop se vypne po neaktivitě, kterou sami nastavíte v menu), nebo podržte tlačítko POWER na déle než 2 vteřiny. 
 • Životnost baterie jde prodloužit buď 1) snížením intenzity podsvícení displaye (Menu > BACKLITE, zvlit DISABLE nebo ON DMND) - disable vypne podsvícení trvale, ON DMND se rozsvítí pouze po zmáčknutí tlačítka POWER. Položka ALWAYS zapne podsvícení vždy, když je stetoskop zapnutý. 2) Auto On / Auto Off také prodlužuje životnost baterie. 3) Menu > POWER > LOW nastaví stetoskop do stand-by módu po 10ti vteřinách neaktivity. 

2) Jaká je technická výdrž stetoskopu?

 • Model 3100 je testovaný vůči odolnosti proti vodě a cákancům, pádu na zem, čištěním a mechanickým používáním tlačítek. Kovový hrudní snímač vydrží roky používání a celkový model 3100 je schopen pracovat v rozmezí teplot -30 až +40°C a v relativní vlhkosti 15 - 93%.

3) Když zapnu stetoskop, musím změnit úroveň zesílení, nebo typ výstupu (zvonek, membrána). Můžu to změnit v nastavení?

 • ano, v menu přístroje - zmáčkněte M, nastavte položku SET VOL a zmáčkněte M. 
 • pro nastavení výchozího výstupu najeďte v menu na SET FLTR a zmáčkněte M. 

4) Funguje model 3100 správně také na novorozencích a malých dětech?

 • model je navržen tak, aby fungoval správně na jakémkoliv typu člověka. Abyste dosáhli správné kvality zvuku, stačí mít na paměti, že je třeba dotýkat se pacienta středem stetoskopu, kde je umístěn snímač. 

 

 

MODELOVÁ ŘADA 3000

1) Co mám dělat, když ztratím šroubek, který zajišťuje umístění baterií?

 • Je důležité vědět, že při výměně baterií není třeba šroubek zcela vytočit. Pokud jste jej ztratili, nebo se rozbil, můžete jej objednat přes Centrum zákaznické péče společnosti 3M nebo přes autorizovaného dealera 3M. Jako dočasné řešení situace doporučujeme klasickou pomůcku astronautů - lepící pásku přes spoje u šroubu.

2) Jak správně model 3000 čistit?

 • jakákoliv část se dá povrchově ošetřit jemnou utěrkou nebo ubrouskem napuštěným roztokem na bázi alkoholu. V případě potřeby je také možné odpojit hrudní snímač a vyčistit jej samostatně. Stetoskop je vodě odolný, neměl by však být zbytečně vystaven tekutinám.

3) Pokaždé, když zapnu model 3000, je buď úplně zesílený, nebo úplně zeslabený.

 • Znamená to, že se pravděpodobně změnilo defaultní nastavení hlasitosti. To můžete resetovat a nastavit tak, jak potřebujete: nastavte hlasitost, jakou potřebujete, a zmáčkněte tlačítko PLUS nebo MINUS až uslyšíte dvojité zapípání. Stetoskop se pak bude zapínat s nastavenou hladinou hlasitosti až do té doby, dokud jej nenastavíte jinak. Změna nastavení hlasitosti při poslechu nezmění hlavní nastavení systému. 

4) Nemůže se stříbrná koncovka snadno poškrábat?

 • Ne, její povrch je pochromovaný, a takto krytý povrch je extrémně pevný a trvanlivý. 

5) Můj model 3000 se nezapne, když zmáčknu tlačítko na koncovce nebo na zvonku. 

 • Vyměňte baterii a umístěte ji správně na + a - póly. Pokud stetoskop stále nefunguje, vraťte jej zákaznickému servisu 3M.

6) Můžu poslat zvuky poslouchané modelem 3000 do počítače?

 • Ne, model 3000 nemá nahrávací funkci. Tato funkcionalita je v modelech 4100 a 3200.

7) Používám klasický kardiologický stetoskop, jaké jsou výhody modelu 3000? Proč bych ho měl mít?

 • Tento model Vám umožňuje slyšet zvuky, které jsou při použití standardních stetoskopů jen obtížně slyšitelné. Umí potlačit okolní šumy a zvuky až o 75%. Jeho hlavní dvě funkce - zesílení zvuků a ztlumení okolních zvuků - pomáhají lékařům nepřeslechnout žádný zvuk, který mají slyšet. 

8) Potřebuje model 3000 speciální baterii? Jak dlouho baterie vydrží?

 • Model 3000 je napájen jednou standardní AAA baterií. Ta vydrží ve stetoskopu přibližně 200 poslechových hodin, což při standardním pracovním cyklu pokrývá šest měsíců. Než se baterie vybije, upozorní Vás na to stetoskop varovným zvukem. To znamená, že baterii zbývají dvě a méně hodin životnosti. Při nízké baterii stetoskop funguje normálně, pokud se však baterie vybije úplně, stetoskop nefunguje. 

9) Je třeba trubici nějakým speciálním způsobem skladovat nebo ohýbat při přepravě?

 • Ne, můžete jej skladovat jakýmkoliv způsobem, jako kterýkoliv jiný stetoskop Littmann. Můžete jej klidně složit do kapsy. 

10) při poslechu slyším ruchy, které nevychází z ozvěny místnosti. 

 • senzor stetoskopu je tak citlivý, že přenáší zvuky vytvářené Vaší vlastní rukou, například třas, a to zejména pokud držíte hrudní snímač příliš velkou silou. 

 

LITTMANN MODEL  3200

PÉČE A ÚDRŽBA 

1) Vyžaduje stetoskop speciální péči?

 • Stetoskop z modelové řady 3200 je navržen tak, aby vydržel spolehlivě fungovat roky. Pro správnou péči doporučujeme následovat instrukce přiložené výrobcem. 

2) Kolik toho stetoskopy z řady 3200 vydrží?

 • Model 3200 je testovaný vůči odolnosti proti vodě a cákancům, pádu na zem, čištěním a mechanickým používáním tlačítek. Kovový hrudní snímač vydrží roky používání a celkový model 3200 je schopen pracovat v rozmezí teplot -30 až +40°C a v relativní vlhkosti 15 - 93%

3) Kde můžu najít nebo koupit vyměnitelné části?

 • Nejlepší způsob, jak vyměnit vadnou část u stetoskopu z řady 3200 je kontaktovat lokálního dealera ze sítě 3M, kteří jsou na výměnu modelové řady 3200 speciálně vyškoleni. V některých případech a zemích jsou na toto vyškoleni i distributoři.

4) Kde se tento typ stetoskopu servisuje? Nabízíte technickou podporu?

 • pro dotazy týkající se servisní sítě kontaktujte buď nás na e-mailu info@mediset.cz, nebo přes 3M zákaznickou podporu. 
 • poskytujeme i technickou podporu ke stetoskopu, nevájejte nás kontaktovat na telefonním čísle 777 126 386


NAPÁJENÍ A NASTAVENÍ

1) Jaký typ baterie používá model 3100? Jak dlouho baterie vydrží? Jak prodloužit životnost baterie?

 • Model 3200 pojme tři typy AAA baterií: Li-Ion, NiMH, nebo Alkalické. Defaultně je přístroj nastaven na alkalickou baterii, pokud budete používat jiný typ, je třeba toto změnit v nastavení stetoskopu. Li-Ion baterii doporučujeme k použití v prostředí s nízkými teplotami. Li-Ion je nenabíjecí baterie a má obecně vyšší životnost, než alkalická. NiMH baterie je nabíjecí přes externí nabíječku. 
 • Model 3200 vydrží fungovat cca 60 hodin na baterii. Těsně před vybitím vás stetoskop zvukově upozorní, že baterii zbývají dvě a méně hodin životnosti. Pokud vidíte digitální logo Littmann, dochází k šetření energie baterie. Abyste stetoskop zapnuli, poklepejte na membránu, nebo zmáčkněte libovolné tlačítko. Pokud chcete stetoskop vypnout, buď nedělejte nic (stetoskop se vypne po neaktivitě, kterou sami nastavíte v menu), nebo podržte tlačítko POWER na déle než 2 vteřiny. 
 • Životnost baterie jde prodloužit buď 1) snížením intenzity podsvícení displaye (Menu > BACKLITE, zvlit DISABLE nebo ON DMND) - disable vypne podsvícení trvale, ON DMND se rozsvítí pouze po zmáčknutí tlačítka POWER. Položka ALWAYS zapne podsvícení vždy, když je stetoskop zapnutý. 2) Auto On / Auto Off také prodlužuje životnost baterie. 3) Menu > POWER > LOW nastaví stetoskop do stand-by módu po 10ti vteřinách neaktivity. 

2) Když zapnu stetoskop, musím změnit úroveň zesílení, nebo typ výstupu (zvonek, membrána). Můžu to změnit v nastavení?

 • ano, v menu přístroje - zmáčkněte M, nastavte položku SET VOL a zmáčkněte M. 
 • pro nastavení výchozího výstupu najeďte v menu na SET FLTR a zmáčkněte M. 

OBECNÉ DOTAZY

1) Funguje model 3200 správně také na novorozencích a malých dětech?

 • model je navržen tak, aby fungoval správně na jakémkoliv typu člověka. Abyste dosáhli správné kvality zvuku, stačí mít na paměti, že je třeba dotýkat se pacienta středem stetoskopu, kde je umístěn snímač. 

 

StealthAssist Software

1) Co je StealthAssist Software?

 • je to podpůrný software navržený k použití na PC spolu se stetoskopem z modelové řady 3200.

2) Instalace

 • Vložte USB Bluetooth adapteré do PC a do mechanicky vložte instalační CD/DVD. Pokračujte podle instrukcí instalačního programu. 

3) Jak připojím svůj stetoskop řady 3200 do StealthAssist přes Bluetooth?

 • Váš stetoskop umí přenášet - kopírovat data (zvuk, který slyšíte) přes bluetooth do Vašeho počítače. K tomu je třeba, aby byl stetoskop spárovaný s vaším PC. Párování je automatický proces, pokud je bluetooth zapnutý na obou zařízeních a na PC zapnutý StealthAssist software. Párování dvou stetoskopů z modelové řady 3200 není možné. 

4) Jak můžu přenášek - kopírovat zvuk do PC?

 • Zvukové soubory se přenášejí automaticky právě přes bluetooth rozhraní. 

5) Obecná pravidla pro používání Bluetooth

 • Aby přenos přes BT technologii fungoval správně, je třeba být se stetoskopem ve stejné místnosti, ve které se nachází Váš počítač. 
 • Váš počítač nemusí mít nainstalovaný bluetooth přijímač. Data se přenášejí přes Bluetooth USB, která je součástí balení stetoskopu. Ten jen zasunete do PC a necháte jej tam - vše se děje automaticky. 
 • Bluetooth technologie je bezpečná k použití v nemocničním prostředí.


ČASTÉ PROBLÉMY

1) Při používání elektronického stetoskopu nic neslyším. 

 • při používání stetoskopů Littmann je důležité, abyste jej měli správně nasazený a baterie byla nabitá. Každý ze stetoskopů má headset uzpůsobený tak, aby v určitém úhlu přesně zapadl do ušních kanálků. Uchopte stetoskop, ujistěte se, že headset míří směrem vzhůru, a při nasazování je kolmo k vašemu nosu. V případě, že je stetoskop správně usazen, můžete regulovat hlasitost poslechu tlačítky "+" a "-" na ovládacím panelu. Zároveň je třeba se ujistit, že střed koncovky, kde se nachází zvukový senzor, je v kontaktu s tělem pacienta. Pokud i přesto neslyšíte žádné zvuky, obraťte se přímo na 3M zákaznickou linku.

2) Poslouchám nahrávky na PC a nic neslyším

 • Ujistěte se, že máte zapnuté reproduktory, nebo že v audiovýstupu nemáte zapojená sluchátka.
 • Ujistěte se, že nemáte ztlumený zvuk na ovládacím panelu zvuku
 • Ujistěte se, že nemáte ztlumený zvuk v přehrávači médií
 • Pokud stále nic neslyšíte, obraťe se na nás telefonicky na čísle 777 126 386 nebo na e-mail info@mediset.cz